
Nova kolumna za Školske novine ravnatelja naše škole Igora Matijašića – o miru i mirenju, o tajmingu i Đeli, o kraju tjedna i medijskim konferencijama…
iz ravnateljskog kuta
U OČEKIVANJU PETKA
piše Igor Matijašić, prof.
ravnatelj OŠ Milana Langa (Bregana)
Posljednji tjedan u veljači trebao je donijeti mir, kako učenicima koji odlaze na drugi dio zimskih praznika, tako i zaposlenicima škola koji bi trebali malo predahnuti nakon svih stresnih događanja koji su pristigli i u hrvatske škole. O postojećem školskom kalendaru svatko ima neko svoje mišljenje, no mnogi se slažu da je tjedan praznika u sadašnjem trenutku itekako dobrodošao. Ipak, izgleda da pravog predaha i mira neće biti, tek mirenja!
Sindikati su sukladno svojim procedurama uputili zahtjev za pokretanjem krasne glagolske imenice s kraja prethodnog odlomka i najavili novu. Nije, doduše glagolska, ali itekako uključuje radnju, stanje i zbivanje – riječ je, naravno, o štrajku. Kako ističu, neće odustati jer su dovoljno čekali, a dodatni „okidač“ je i najava povećanja plaća pravosudnim djelatnicima kao još jedan dokaz da novaca ima, samo je upitno kako će se rasporediti.
Iako su upravo sindikati tijekom godina sami sebi znali „pucati u nogu“ i donositi neke odluke o štrajku kad su proračuni već bili „zaključani“, mora se priznati da su ovogodišnji „tajming“ potencijalnog štrajka, baš poput Đele Hadžiselimovića, sjajno odabrali. Naravno, kao i u svim pravim hrvatskim pričama o (ne)jedinstvu treba ukazati i na općepoznatu činjenicu da niti obrazovni sindikati nisu složni, mada bi se to nekako „po defaultu“ trebalo podrazumijevati. Zasad su u „priči“ tri od četiri, ostaje vidjeti hoće li se brojka povećati.
Učenici bi se u školske klupe trebali vratiti početkom ožujka, a onda ih (o čemu je već mnogo puta govoreno) očekuje prava testomanija. Čitav niz županijskih natjecanja iz obrazovnih predmeta zbijen je u nekoliko tjedana, a uz to pišu se i nacionalni ispiti, statistički vrlo važna činjenica u (nekih) Hrvata na koju se troši iznimna svota novaca i koja je već, ne treba sumnjati, „posložena“ do najsitnijeg detalja. Hoće li se mogućim štrajkom i to dovesti u pitanje?
Uz to, ne i manje važno, zahuktavaju se i pripreme za nadolazeće lokalne izbore koji bi u nekim sredinama mogli biti jako zanimljivi. Neki će budući gradonačelnici ili župani možda „zajahati“ i na tom populističkom valu pa, kako to obično biva, obećavati i neke stvari za koje nemaju baš nikakve ingerencije.
Ostaje i nadalje akutan najvažniji od svih problema – svakim povećanjem plaća podjednako su zadovoljni baš svi u sustavu, od onih koji entuzijastično izgaraju na poslu do onih koji itekako zabušavaju i uopće se ne trude. Jesu li baš svi u javnim službama (i državnim u konačnici) zaslužili neko povećanje plaća? Odgovor znamo, kao i podatak da se nitko od navedenih osoba neće promijeniti. Uostalom, zašto bi netko mijenjao svoj pristup poslu ako s vremena na vrijeme za svoj (ne)rad dobije i povećanje plaće? Pokušalo se upravo to riješiti uredbom o svojevrsnom ocjenjivanju zaposlenika, no s obzirom kako je bila „uređena“ jasno je u startu bilo da neće zaživjeti.
Ovako, ostaje nam za vidjeti kakvi će biti dani pred nama te nestrpljivo očekivati medijske konferencije u petak, kada ravnatelji (po već dobrom starom običaju) doznaju kako će organizirati rad na početku novog radnog tjedna…
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.