
Učenice osmih razreda naše škole – Tara, Lucija F., Lucija P., Dolores, Josipa, Leda, Iva, Eva, Ema Mia i Paula u pratnji učiteljica Andreje Vlahović Gabriša i Nikoline Vidović privele su svoju Erasmus+ mobilnost u Budimpešti kraju. Nastava je bila organizirana u školi Dr. Somogyi Imre Baptista Általános iskola, Gimnázium és Szakképző Iskola. Slobodno vrijeme učenica bilo je ispunjeno raznim kulturnim, povijesnim i zabavnim aktivnostima.
U četvrtak ujutro ponovno im se obratila ravnateljica škole domaćina koja je pobliže objasnila kako je organiziran rad u školi te je svaka učenica dobila privjesak s Rubikovom kockom za uspomenu. Rubikovu kocku izumio je mađarski arhitekt Ernő Rubik. Učenice su zatim pohađale nastavu engleskog jezika i informatike. Na satu engleskog jezika imale su vježbu slušanja s razumijevanjem, ali i vježbu govorenja jer su govorile o sebi, svojoj školi i projektu Erasmus+ prisutnim učenicima. Sat informatike bio je posvećen obilježavanju Dana broja Pi te su učenice u programu Python programirale različita izračunavanja broja Pi. Nakon toga, mađarski su učenici održali prezentacije o Mađarskoj i njezinim znamenitostima te njihovom obrazovnom sustavu. Zatim su i naše učenice predstavile Hrvatsku, Samobor i Breganu te našu školu. Poslijepodne su posjetile zoološki vrt u Budimpešti koji je jedan od najstarijih zooloških vrtova na svijetu. Predvečer je bila rezervirana za posjet Ribarskoj tvrđavi s koje se pruža vjerojatno najljepši pogled na Budimpeštu. Bajkovita tvrđava nalazi se u Budimu, a sastoji se od sedam tornjeva, no nikad nije imala obrambenu ulogu te je njezina namjena uživanje u pogledu na grad.
Posljednji dan mobilnosti, u petak, učenice su posjetile Japanski vrt u sklopu studentskog doma u kojem su bile smještene. Tijekom refleksije osvrnule su se na sve naučeno, viđeno i doživljeno tijekom tjedna. Na završnoj ceremoniji uručeni su im certifikati za sudjelovanje na nastavi u mađarskoj školi. Nakon toga posjetile su mađarsku Nacionalnu galeriju u kojoj su imale priliku uživati u slikarskim ostvarenjima mađarskih, ali i pojedinih poznatih europskih slikara kao što su Claude Monet, Paul Gauguin i Pierre-Auguste Renoir.
Za organizaciju mobilnosti koristili smo se zelenim putovanjem s obzirom na to da je glavna tema projekta održivost. Učenice su se sretno vratile kući vlakom u petak u kasnim večernjim satima, bogatije za nova znanja, nova poznanstva, nova iskustva i nove uspomene.
Na stranici projekta možete naći više informacija i fotografija te pročitati opise aktivnosti koje su napisale same učenice: https://sites.google.com/view/ruku-pruzi-prirodi-sluzi/mobilnost-u%C4%8Denika
učiteljica Nikolina Vidović