
Učiteljica engleskog i španjolskog jezika Andreja Vlahović Gabriša, Erasmus koordinatorica u našoj školi, boravila je od 3. do 6. veljače u glavnom gradu Danske – Kopenhagenu. Tamo je sudjelovala na seminaru kojeg je organizirala danska Agencija za Erasmus programe s ciljem poticanja mobilnosti učenika. S predstavnicima dvadeset europskih zemalja razmjenjivala je svoja znanja i dojmove te su sudionici ima prilike čuti iskustva danskih učitelja koji su organizirali učeničke mobilnosti i kako takvu mobilnost pripremiti. Svoja iskustva vezana uz kratkoročne i dugoročne mobilnosti s nama su podijelili i danski učenici koji su objektivno naveli dobre strane, ali i prepreke i nedostatke u planiranju uz napomenu da su to nezaboravna životna iskustva koja bi svakako ponovili.
Erasmus+ programi Europske unije za cilj imaju obogaćenje kompetencija – bilo onih vezanih uz životne i praktične vještine, jezične ili vještine koje su potrebne za kvalitetno konkuriranje na europskom tržištu rada u određenoj struci. Osoba sudjelovanjem ima priliku pratiti rad i život u jednoj europskoj školi, razmijeniti iskustva i primjere dobre prakse, unaprijediti svoja znanja i steći drugi pogled na svijet, razviti toleranciju i svijest o različitostima u stvarnim i svakodnevnim životnim situacijama.
I naša škola ponosno nosi titulu Erasmus+ akreditirane škole te naši učenici također mogu sudjelovati i kreirati svoju europsku priču.
Prošle godine našu učenici posjetili su španjolsku školu u centru Madrida u sklopu naše prve grupne mobilnosti učenika, a ove godine u ožujku planira se odlazak u Budimpeštu. U tijeku je i poziv učenicima koji su zainteresirani za sudjelovanje u učeničkih mobilnosti u školskoj godini 2025./26.
Mobilnosti započinju pripremama, planiranjem rada i aktivnosti u sklopu izvannastavne aktivnosti Mali Erasmusovci tijekom prvog dijela školske godine. Sama mobilnost planira i odvija se u drugom polugodištu od ožujka do svibnja nakon čega slijedi diseminacija i evaluacija.
Potiču se i razviju učeničke organizacijske sposobnosti, snalaženje u novim i nepoznatim okruženjima i situacijama, upotreba stranih jezika te komunikacija i povezivanje s učenicima iz škole domaćina. Upoznaju se nove kulture, uočavaju sličnosti i razlike s našom te se razvija osjećaj europske pripadnosti. Zorno se uči o povijesti, kulturi i životu na stvarnim primjerima, razvijaju se i formiraju stavovi i razmišljanja mladih ljudi, budućih punopravnih sudionika u demokratskom životu Unije i donositelja odluka koje utječu na smjer i budućnost iste.
Zato je važno organizirati ovakve seminare i na njima sudjelovati. Prilika je to da se prosvjetni radnici povežu, razmijene kontakte i uspostave temelje za buduće suradnje. Tako se i naša koordinatorica u školu vraća s popisom kolega i škola za buduće učeničke mobilnosti, ali i prilikama za praćenje rada. Tu su zainteresirani kolege iz Slovenije, Slovačke, Austrije, Njemačke, Portugala, Danske, Švedske, Belgije, Turske te se nadamo da će se dogovoriti i ostvariti nove suradnje, razmjena iskustava i stvaranje prijateljstava pod okriljem Erasmusa.
učiteljica Andreja Vlahović Gabriša